Subscribe for 33¢ / day
Track stock photo

Stock photo

Less than a week removed from sweeping the Gene Hughes Invitational, the Corvallis Blue Devils swept their triangular with Hamilton and Stevensville on Wednesday. 

The Blue Devil boys racked up 108 points while the girls won with 84. 

The Corvallis boys won 12 of the 15 events, with two athletes winning multiple events. Ridge Albright took home the first place ribbon in both the 110-meter high hurdles and the high jump, while teammate Garrett Brown won the discus and the shot put.

The Corvallis girls won six of the 14 events. Stevensville had more event winners with seven. The Yellowjackets' Megan Pendergast won three events on Wednesday: the 200-meter dash, the 100-meter high hurdles and the high jump.

Two Blue Devil boys hit their state qualifying marks in their respective events, as Albright cleared 6-feet for the high jump and Brown heaved the shot put 47-feet, 4 inches. 

Three girls reached the state qualifying mark in high jump: Pendergast, and Corvallis' Hannah Hutchison and Maureen Jessop. All three cleared 5-feet. And in the discus, Corvallis' Brooke Wiltbank threw 114 feet, 10 inches to reach the Class A qualifying distance of 108 feet. 

- - -

Corvallis/Hamilton/Stevi Triangular

At Corvallis

BOYS

Team scores – 1. Corvallis 108; 2. Stevensville 31; 3. Hamilton 27.

100 – 1. Logan Roth (STEV), 12.33; 2. Devlin Sherman (STEV), 12.77; 3. Rory Jessop (CORV), 12.79; 4. Landon Duce (HAM), 12.80.

200 – 1. Andrew Andra (CORV), 23.92; 2. Logan Roth (STEV), 24.76; 3. Joshua Wallace (CORV), 25.07; 4. Devlin Sherman (STEV), 25.75.

400 – 1. Jakob Dalbey (CORV), 55.59; 2. Julean Hamilton (CORV), 56.84; 3. Taylor Jones (HAM), 1:00.24; 4. Michael Zielinksi (STEV), 1:02.41.

800 – 1. Jake Jessop (CORV), 2:08.23; 2. Anders Watt (2:08.85); 3. Cole Henry (CORV), 2:15.93; 4. David Thurman (CORV), 2:17.42.

1600 – 1. Anders Watt (CORV), 4:47.37; 2. Jake Jessop (CORV), 4:49.04; 3. Grant Martin (CORV), 4:53.23; 4. Matt Wilson (HAM), 4:59.77.

110HH – 1. Ridge Albright (CORV), 17.28; 2. Hayden Pease (CORV), 20.16; 3. Jonathan Crane (CORV), 22.52.

300H – 1. Ryan Hinson (STEV), 55.30; 2. Ethan Shobe (STEV), 55.86.

4x100 – 1. Corvallis, 46.83; 2. Stevensville, 48.76.

4x400 – 1. Corvallis, 3:42.84; 2. Stevensville, 4:05.50.

HJ – 1. Ridge Albright (CORV), 6-0*; 2. Logan Lewis (CORV), 5-10; 3. Payten Davids (STEV), 5-8; 4. Tyler Chouinard (HAM), 5-8.

LJ – 1. Tyler Chouinard (HAM), 18-6; 2. Joshua Wallace (CORV), 18-2; 3. Mark Joyner (HAM), 17-1; 4. Justin Saxon (STEV), 17-0.

TJ – 1. Logan Lewis (CORV), 38-2.5; 2. Mark Joyner (HAM), 36-9; 3. Zach Jessop (CORV), 36-8; 4. Tanner Pendergast (STEV), 36-2.

SP – 1. Garrett Brown (CORV), 47-4*; 2. Jacob Campbell (HAM), 43-9; 3. Zach Jessop (CORV), 41-9; 4. Donald Carlson (HAM) 40-05.

Discus – 1. Garrett Brown (CORV), 137-11; 2. Jacob Campbell (HAM), 137-8; 3. Nate LaBrosse (CORV), 119-1; 4. Donald Carlson (HAM), 112-0.

Jav – 1. Zach Jessop (CORV), 164-6; 2. Michael Graves (HAM), 161-8; 3. Joshua Wallace (CORV) 146-9; 4. Tony Wiggins (HAM) 145-6;

PV – 1. John Reynoso (CORV), 10-6; 2. Tedd Robinson (CORV), 10-0; 3. Dante Robinson (CORV), 10-0; 4. Dallan Koerner (CORV), 9-0.

GIRLS

Team scores – 1. Corvallis 84; 2. Stevensville 56; 3. Hamilton 17.

100 – 1. Ashton Lewis (STEV), 14.21; 2. Alyssa King (CORV), 14.58; 3. Kailen Herbstritt (CORV). 14.65; 4. Maddie Neal (HAM), 14.72;

Get the latest sports news and scores sent to your email inbox

200 – 1. Megan Pendergast (STEV), 29.57; 2. Ashton Lewis (STEV), 29.82; 3. Hannah Hutchison (CORV), 30.04; 4. Amelia Jessop (CORV), 30.26.

400 – 1. Helen Vanosdell (STEV), 1:08.39; 2. Maddie Neal (HAM), 1:11.07; 3. Aubrey Prezzullo (STEV), 1:11.70; 4. Katie Gleason (CORV), 1:12.24.

800 – 1. Lyric Devries (HAM), 2:28.31; 2. Kailee McCready (CORV), 2:31.82; 3. Albany Jessop (CORV), 2:45.43; 4. Lilli Day (CORV), 2:47.42.

1600 – 1. Hannah Martin (CORV), 5:54.75; 2. Lilli Day (CORV), 5:56.13; 3. Bree Lewis (CORV), 6:00.58; 4. Albany Jessop (CORV), 6:03.01.

100HH – 1. Megan Pendergast (STEV), 17.46; 2. Maureen Jessop (CORV), 18.52; 3. Jade Uriarte (STEV), 22.20.

4x100 – 1. Corvallis, 54.73; 2. Stevensville, 56.09.

4x400 – 1. Corvallis, 4:32.24; 2. Stevensville, 4:48.51.

HJ – 1. Megan Pendergast (STEV), 5-0*; 2. Maureen Jessop (CORV), 5-0*; 3. Hannah Hutchison (CORV), 5-0*; 4. Ashton Lewis (STEV), 4-6.

LJ – 1. Ashton Lewis (STEV), 15-8.75; 2. Lainie Albright (CORV) 14-5; 3. Ceara Chavez (CORV) 14-2.5; 4. Abby Gleason (CORV), 13-2.5

TJ – 1. Kylie Rhoades (STEV), 29-8.5; 2. Lainie Albright (CORV) 29-4; 3. Ceara Chavez (CORV) 29-3.75; 4. Abby Gleason (CORV), 28-11.5.

SP – 1. Tayler Wright (CORV), 34-3; 2. Molly Craig (HAM), 32-10; 3. Samantha Merwin (STEV), 31-2; 4. Brooke Wiltbank (CORV), 30-6.5.

Dis – 1. Brooke Wiltbank (CORV), 114-10*; 2. Cheyanna Jordan (STEV), 98-3; 3. Sydney Powell (CORV), 94-10; 4. Kaylee Jordan (CORV) 94-5.

Jav – 1. Cariann Kunkel (HAM), 111-11; 2. Tayler Wright (CORV), 109-0; 3. Cheyanna Jordan (STEV), 96-9; 4. Lainie Albright (CORV), 91-10.

PV – 1. Kailen Herbstritt (CORV), 8-0; 2. Kendra Hendrickson (CORV), 6-6; 3. Valyn Weidow (CORV), 6-6.

- - -

*= denotes an automatic state qualifying performance for their respective class.

 

1
0
0
0
0