competitive swimming stockimage

35th annual Firecracker Classic

Sunday

At Splash Montana

Top three placers

Combined team scores: 1, Missoula Aquatic Club, 2750.5. 2, Wave Aquatics, 2206. 3, Boise Y Swim Team, 2161.5. 4, Gold's Aquatics Club, 1226. 5, Missoula YMCA Swim Team, 938.5. 6, Velocity Swimming, 886.5. 7, Kats - Kalispell Aquatic Team, 817.5. 8, Peak Waves Swim Team, 798. 9, West Valley Aquatics, 710. 10, Billings Aquatic Club Stingray, 698.5. 11, Helena Lions Swim Team, 560. 12, Lake Monsters, 495.5. 13, Wave Ryders Swim Club, 368. 14, Falls Aquatic Swim Team, 216. 15, Idaho Falls Swim Team Inc. Pir, 212. 16, Unattached MT, 193. 17, Pirate Swim Club, 150. 18, Bozeman Multisport Aquatics, 67. 19, Bozeman Barracudas Swim Team, 62. 20, Magic Valley Marlins, 61.5. 21, Streamliner Aquatics, 45. 22, Havre Lions Swim Team, 34. 23, Unattached Mississippi, 11. 24, Unattached - Inland Empire, 5.

Girls 8 & Under 100 LC Meter Butterfly - 1, Lindsay Sutton, VS-IE, 1:52.39.

Girls 9-10 100 LC Meter Butterfly - 1, Renee Yin, WAVE-PN, 1:35.74. 2, Madason Foust, FAST-MT, 1:41.14. 3, Samyukta Kaushik, WAVE-PN, 1:50.37.

Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly - 1, Charlee Andree, BY-SR, 1:15.38. 2, Alyssa Heusted, GAC-PN, 1:18.96. 3, Emma Ulvin, GAC-PN, 1:24.81.

Girls 13 & Over 100 LC Meter Butterfly - 1, Andrea Schmidt, MAC-MT, 1:05.16. 2, Nikita Rubocki, BY-SR, 1:08.60. 3, Rylee O'Neil, BAC-MT, 1:09.34.

Boys 9-10 100 LC Meter Butterfly - 1, Aaron Klym, WAVE-PN, 1:20.95. 2, Jack Rubocki, BY-SR, 1:23.36. 3, Devin Goetsch, HLST-MT, 1:42.72.

Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly - 1, Aidan Blackmon, WAVE-PN, 1:08.48. 2, Jackson Moe, MYST-MT, 1:16.84. 3, Logan Botner, WRSC-MT, 1:17.28.

Boys 13 & Over 100 LC Meter Butterfly - 1, Andrew Oh, GAC-PN, 59.83. 2, Reid Anderson, GAC-PN, 1:00.50. 3, Camden Wunderlich, GAC-PN, 1:00.55.

Girls 8 & Under 100 LC Meter Freestyle - 1, Lindsay Sutton, VS-IE, 1:38.24. 2, Myka Thomas, MAC-MT, 1:42.26. 3, Hanna Vornbrock, KATS-MT, 1:44.68.

Girls 9-10 100 LC Meter Freestyle - 1, Renee Yin, WAVE-PN, 1:13.40. 2, Taylor Kolsch, PWST-MT, 1:18.99. 3, Ruby Airhart, MAC-MT, 1:21.55.

Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle - 1, Ava Pachek, PWST-MT, 1:10.37. 2, Ellie Crouse, BAC-MT, 1:10.47. 3, Mia Grove, GAC-PN, 1:10.55.

Girls 13 & Over 100 LC Meter Freestyle - 1, Katharine Berkoff, MAC-MT, 59.90. 2, Claire Jackson, WVA-UT, 1:01.00. 3, Hailey Hamlin, HLST-MT, 1:02.43.

Boys 8 & Under 100 LC Meter Freestyle - 1, Jaden Akpan, BY-SR, 1:34.98. 2, Ben Rubocki, BY-SR, 1:35.45. 3, Jack Bureau, BY-SR, 1:36.82.

Boys 9-10 100 LC Meter Freestyle - 1, Aaron Klym, WAVE-PN, 1:11.72. 2, Jack Rubocki, BY-SR, 1:15.31. 3, Otto Seagrave, MAC-MT, 1:19.53.

Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle - 1, Aidan Blackmon, WAVE-PN, 1:03.09. 2, Stefan Kasperkiewicz, WAVE-PN, 1:06.66. 3, Jackson Moe, MYST-MT, 1:07.55.

Boys 13 & Over 100 LC Meter Freestyle - 1, Colton Babcock, WRSC-MT, 53.92. 2, Ethan Harder, BAC-MT, 55.51. 3, Dylan Faust, MAC-MT, 55.71.

Girls 8 & Under 100 LC Meter Breaststroke - 1, Hanna Vornbrock, KATS-MT, 2:00.36. 2, Myka Thomas, MAC-MT, 2:12.39. 3, Cedar McCann, MAC-MT, 2:18.63.

Girls 9-10 100 LC Meter Breaststroke - 1, Renee Yin, WAVE-PN, 1:37.08. 2, Ruby Airhart, MAC-MT, 1:46.49. 3, Samyukta Kaushik, WAVE-PN, 1:49.61.

Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke - 1, Kaitlyn Blackmon, WAVE-PN, 1:29.16. 2, Kali Robson, WAVE-PN, 1:30.05. 3, Sela Etzel, MAC-MT, 1:30.47.

Girls 13 & Over 100 LC Meter Breaststroke - 1, Mari Aoki, MAC-MT, 1:20.12. 2, Victoria Truswell, GAC-PN, 1:20.21. 3, Avery Vernon, MAC-MT, 1:24.07.

Boys 8 & Under 100 LC Meter Breaststroke - 1, Jaden Akpan, BY-SR, 1:55.76. 2, Gage Plum, UN-MT, 2:30.69. 3, Skyler Probert, LAKE-MT, 2:58.63.

Boys 9-10 100 LC Meter Breaststroke - 1, Jesse McCormick, MYST-MT, 1:43.84. 2, Noah Hiday, MYST-MT, 1:47.12. 3, Aaron Klym, WAVE-PN, 1:47.42.

Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke - 1, Aidan Greenmun, WAVE-PN, 1:26.64. 2, Soren Gordon, GAC-PN, 1:28.07. 3, Ben Woldtvedt, PWST-MT, 1:34.18.

Boys 13 & Over 100 LC Meter Breaststroke - 1, Adam Zimmer, MAC-MT, 1:08.53. 2, Reid Anderson, GAC-PN, 1:10.75. 3, Brandon Stride, GAC-PN, 1:10.89.

Girls 8 & Under 50 LC Meter Butterfly - 1, Lindsay Sutton, VS-IE, 49.37. 2, Cedar McCann, MAC-MT, 56.91. 3, Hanna Vornbrock, KATS-MT, 57.49.

Girls 9-10 50 LC Meter Butterfly - 1, Haidyn Stroud, VS-IE, 40.22. 2, Claire Powell, MAC-MT, 42.69. 3, Ruby Airhart, MAC-MT, 43.59.

Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly - 1, Charlee Andree, BY-SR, 33.55. 2, Ellie Crouse, BAC-MT, 36.36. 3, Ava Pachek, PWST-MT, 37.15.

Girls 13 & Over 50 LC Meter Butterfly - 1, Andrea Schmidt, MAC-MT, 29.57. 2, Jadyn Stroh, MAC-MT, 30.15. 3, Nikita Rubocki, BY-SR, 30.45.

Boys 8 & Under 50 LC Meter Butterfly - 1, Jaden Akpan, BY-SR, 47.68. 2, Ben Rubocki, BY-SR, 48.62. 3, Jack Bureau, BY-SR, 56.69.

Boys 9-10 50 LC Meter Butterfly - 1, Jack Rubocki, BY-SR, 36.92. 2, Jesse McCormick, MYST-MT, 40.30. 3, Shae Stratton, BY-SR, 40.96.

Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly - 1, Jackson Moe, MYST-MT, 34.03. 2, Logan Botner, WRSC-MT, 34.48. 3, Ben Woldtvedt, PWST-MT, 34.55.

Boys 13 & Over 50 LC Meter Butterfly - 1, Jamie Bouda, KATS-MT, 26.62. 2, Max Emerick, GAC-PN, 27.11. 3, Dylan Faust, MAC-MT, 27.20.

Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke - 1, Aubrey Bureau, BY-SR, 2:52.21. 2, Taylor Thorne, MAC-MT, 2:53.56. 3, Kali Robson, WAVE-PN, 2:53.95.

Girls 13 & Over 200 LC Meter Backstroke - 1, Katharine Berkoff, MAC-MT, 2:18.82. 2, Mari Aoki, MAC-MT, 2:30.22. 3, Jess Ecklund, UN-MT, 2:33.19.

Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke - 1, Aidan Greenmun, WAVE-PN, 2:50.82. 2, AJ McCormick, MYST-MT, 2:51.14. 3, Sohnnie Wesemann, PSC-UT, 2:53.44.

Boys 13 & Over 200 LC Meter Backstroke - 1, Ethan Harder, BAC-MT, 2:10.21. 2, Cale Berkoff, MAC-MT, 2:15.30. 3, Jackson Cunningham, BY-SR, 2:21.56.

Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle - 1, Isabella Bono, WAVE-PN, 5:15.61. 2, Ellie Crouse, BAC-MT, 5:26.71. 3, Taylor Thorne, MAC-MT, 5:32.16.

Women 13 & Over 400 LC Meter Freestyle - 1, Claire Jackson, WVA-UT, 4:51.72. 2, Jess Ecklund, UN-MT, 4:54.65. 3, Sydney Archibald-Wilson, MAC-MT, 4:58.87.

Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle - 1, Stefan Kasperkiewicz, WAVE-PN, 5:19.19. 2, Fredrik Larsen, WAVE-PN, 5:25.39. 3, Ben Woldtvedt, PWST-MT, 5:40.81.

Men 13 & Over 400 LC Meter Freestyle - 1, Colton Babcock, WRSC-MT, 4:16.71. 2, Peter Kotson, HLST-MT, 4:17.01. 3, Dylan Faust, MAC-MT, 4:30.34.

0
0
0
0
0