basketball stockimage

BOYS 

District 1B at Shelby

First round

Conrad 66, Shelby 54

Fairfield 72, Rocky Boy 43

District 2B at Glasgow

First round

Harlem 73, Wolf Point 54

District 3B at Colstrip

Semifinals

Colstrip 80, Lame Deer 76

St. Labre 72, Baker 45

District 4B at Columbus

First Round

Roundup 68, Joliet 53

Shepherd 43, Red Lodge 34

District 5B at Belgrade

First Round

Jefferson (Boulder) 53, Three Forks 17

Manhattan 64, Townsend 50

District 3C at Malta

First Round

Lustre Christian 57, Dodson 42

North Country 67, Nashua 59

District 4C at Miles City

Semifinal

Northern Cheyenne 64, Jordan 59

Terry 50, Wibaux 33

District 6C at Huntley Project

Loser Out

Bridger 87, Fromberg 58

Harlowton 57, Custer-Hysham 29

Semifinals

Broadview-Lavina 57, Park City 28

Plenty Coups 97, Reed Point-Rapelje 50

District 8C at Great Falls

First Round

Belt 68, Geraldine/Highwood 29

Hobson-Moore-Judith Gap 58, Winnet-Grass Range 36

Stanford-Geyser-Denton 69, Roy-Winifred 34

District 9C at Havre

Loser Out

Fort Benton 45, Turner 37

North Star 97, Big Sandy 12

Semifinals

Box Elder 92, Chinook 49

Chester-Joplin-Inverness 78, Hays-Lodgepole 67

District 10C at Conrad

Loser Out

Great Falls Central 53, Dutton-Brady 35

Valier 63, Augusta 16

Semifinal

Power 59, Simms 52

District 11-12C at Manhattan Christian

First Round

Ennis 53, Lone Peak 32

Manhattan Christian 69, Harrison-Willow Creek 23

Twin Bridges 70, Gardiner 52

White Sulphur Springs 57, Shields Valley 50

***

GIRLS 

District 1B at Shelby

First Round

Cut Bank 59, Conrad 38

Rocky Boy 45, Shelby 42

District 2B at Glasgow

First Round

Harlem 42, Poplar 40

District 3B at Colstrip

Semifinal

Forsyth 47, Baker 39

St. Labre 52, Colstrip 47

District 4B at Columbus

First Round

Joliet 33, Columbus 25

Red Lodge 48, Huntley Project 41

District 5B at Belgrade

First Round

Big Timber 49, Jefferson (Boulder) 30

Townsend 65, Whitehall 29

District 2C at Sidney

Second Round

Circle 56, Fairview 48

Plentywood 52, Culbertson 16

Loser Out

Richey-Lambert 41, Bainville 27

Savage 62, Brockton 17

District 3C at Malta

First Round

Dodson 44, Lustre Christian 39, OT

Frazer 45, Nashua 34

District 4C at Miles City

First Round

Broadus 56, Terry 33

Jordan 43, Northern Cheyenne 38

Melstone 47, Ekalaka 44, 2OT

District 6C at Huntley Project

First Round

Harlowton 46, Reed Point-Rapelje 30

Park City 61, Bridger 38

District 8C at Great Falls

First Round

Belt 71, Stanford-Geyser-Denton 23

Centerville 46, Hobson-Moore-Judith Gap 30

District 9C at Havre

First Round

Box Elder 59, Big Sandy 8

Chinook 83, Hays-Lodgepole 14

Fort Benton 40, Turner 22

North Star 34, Chester-Joplin-Inverness 28

District 10C at Conrad

First Round

Cascade 51, Simms-Augusta 48

Great Falls Central 60, Power 31

District 11-12C at Manhattan Christian

First Round

Ennis 40, Harrison-Willow Creek 24

Manhattan Christian 77, Shields Valley 36

Twin Bridges 55, West Yellowstone 21

White Sulphur Springs 51, Lone Peak 35

0
0
0
0
0